Skocz do zawartości

Templar

Kwatermistrz
 • Liczba zawartości

  1 564
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  57

Odpowiedzi dodane przez Templar


 1. 12 godzin temu, Paradise napisał:

  (...) Pospieszanie z HQ było karygodne podczas operacji oczyszczania tych sektorów, tym bardziej wyznaczanie jakichkolwiek ram czasowych na czyszczenie. To jest proszenie się o błędy, zostawianie przeciwników na plecach i śmierć wynikającą z pośpiechu.

  @Paradise - tutaj się nie zgodzę. @Semireł bardzo sprawnie poprowadził 3 zespoły bez większych przestojów i zastojów, co jest zmorą na naszych rozgrywkach wynikających z założenia, iż głupie AI przecież nie zareaguje że zaatakowaliśmy jedną z miejscowości. Gdybyśmy grali przeciw "żywym" przeciwnikom to przy zbyt mozolnym ruchu moglibyśmy dostać się w zasadzkę, lub otrzymać lepiej skoordynowany kontratak.

   

  I tak jak na początku byłem niepocieszony brakiem pojazdów jak na taki hektar do przebutowania, tak szybkość wykonywania poleceń, i szybkie otrzymywanie poleceń spowodowało, iż nawet jak na misję pół patrolową, pół "Misja: Zrobić Porządek" których de facto nie lubię (i tutaj chapeau bas @Brick bo akurat ta misja mi się podobała), to nie wiało nudą od patrzenia na się na bezkres piachu po horyzont. 

   

  Czy szybkie poruszanie się było to zbyt ryzykowne?

  Może.

  Ale nigdy nie czułem się wysłany w plener bez pokrycia bo Bravo miałem zawsze gdzieś pod ręką do wsparcia, bo generalnie odczuwałem całkiem niezłe zgranie pomiędzy zespołami.

  Godzinę temu, canadian napisał:

  Błagam, tylko nie odbierzcie tego co teraz powiem jako jakiś atak.

   

  Tak, MOUT i CQB wychodzi słabo. Tak, nie posiadamy praktycznie ŻADNYCH standardów związanych z MOUT. Tak, większość z nas leży od strony technicznej.

  Nie wydaje Wam się, że patrzycie na to troszkę zbyt powierzchownie? Ostatnimi czasy doszło do praktycznej wymiany składu społeczności - na oko ponad 50%.

  Duża część osób z bogatym doświadczeniem Armowym odeszła: szkoleniowcy, dowódcy, GOST/RP/SLT etc. Wcześniej wypracowane standardy (szczególnie te "niepisane") w dużej mierze WYPAROWAŁY.

   

  W tym momencie mamy ogrom osób z innych społeczności oraz osoby, które wcześniej miały 0 styczności z symulatorami.
  Jeśli wrzucimy wszystkich do jednego worka, to nie powinniśmy się dziwić, że każdy biega jak kurczak bez głowy.

   

  W moim przekonaniu powinniśmy faktycznie przysiąść do szkoleń oraz treningów z MOUT/CQB, a później tworzyć misje, które dadzą nam szanse na wykorzystanie wcześniej zdobytych umiejętności.

  Nawet głupie rozglądanie się ALTem można zawrzeć w takim cyklu. Co niby stoi na przeszkodzie?

   

  Podsumowując: Z gówna bata nie ukręcisz.

  Zanim zaczniesz czegoś wymagać, to pierw staw te wymagania ludziom.

  @canadian - tak.

   

   

  Aaaaa i jeszcze jedno @Brick, jedna, jedyna rzecz która wywołała u mnie lekki dysonans, ale w sumie i tak końcem końców w żaden sposób nie miało to wpływu na rozgrywkę:

  EQ było niezgodne z wyznaczonym w briefiengu czasookresowi, bo o ile dobrze zrozumiałem to graliśmy w cirka 2001, a @Metanol biegał z IARką (która wchodziła koło 2010), a u @Semira na głowie widziałem oszynowany hełm.

  Ale tak jak mówię - w żodyn sposób nie miało to wpływu na rozgrywkę.
  😄


 2. Witaj @Mysza 😄

  Kampania, kampanią - podstawy potrzebne do grania z nami poznaje się na szkoleniu podstawowym (przez mody vaniliowa rozgrywka bardzo odbiega od tej na misjach na serwerze).

  Ówcześnie jednak przeczytaj sobie posty na topicu poniżej gdzie jest rozpisane co i jak w temacie rekrutacji. 🙂

   


 3. 5 minut temu, Paradise napisał:

  VCOM jest jeszcze gorszy dla Zeusa, nie wiem czy tego chcesz 😂
  #ASRDoKosza2020

  Ale z drugiej strony "odciąża" Zeusa i nie zmusza go do prowadzenia AI za rączkę/ręcznego sterowania, bo po prostu AI samo podejmuje lepsze decyzje, pozwalając na bardziej ogólne "dowodzenie" AI lub np.... dając czas na tworzenie zadań dla śmigła czekającego na rozkazy. 😛

   

  #ASRDoKosza2020


 4. A teraz kilka groszy ode mnie jako Zeusa-Tłumacza:

  1. Przesadziłem z roleplay'em nie pokazując dokładnie gdzie jest warsztat co wprowadziło lekkie zamieszanie, łącznie z ryzykiem totalnego ominięcia warsztatu,
  2. @Alienzo bardzo bardzo przyłożył się do misji. De facto 90% tych z którymi walczyliście to były jednostki postawione przez @Alienzo...
  3. ...bo ja nie widziałem za bardzo sensu stawiać inne AI, bo nie dość, że po prostu @Alienzo wszystko zaplanował co się ma dziać (ataki wroga, zasadzki, triggery, zadania itp.) to...
  4. ...AI miało mnie totalnie pomiędzy pośladami. Postawione jednostki widziały tylko swoje waypointy i stawianie im nowych bo obecne były bez sensu, BARDZO rzadko dawało skutki, bo po prostu i tak szli tam gdzie mieli oryginalny WP. Zaowocowało to tym, iż kontratak na końcu misji musiałem stawiać bardziej jako "skoordynowane" (Nawet spotera z lornetką dałem by ruchy wroga miały sens) ciche przejście do okolicznych budynków, by w odpowiednim momencie kazać im wstać i strzelać z okien. Ponieważ jednak zaatakowaliście z totalnie innej strony niż się spodziewałem, dało to taki efekt, iż to AI końcem końców nie stanowiło dla was problemu bo to WY weszliście im na plecy (innymi słowy, oflankowaliście kontratak z flanki który miał dopiero nastąpić) + w jednym miejscu ledwo co się wychylili to dostali po plombie w czaszki i do widzenia.
  5. Natomiast MVP OPFORu to KMista na dachu budowy - gość zabił minimum 4 osoby, w tym kogoś kto uciekał Humvem na sam koniec misji (niestety nie wiem kto to był. Widziałem tylko nieprzytomnego kierowcę). Na drugim miejscu gość co zabił @Marasa (trochę samobójcze komando ale zrobił swoje). Na trzecie nie mam pomysłu bo końcówka misji była mega szybka. Największym looserem za to był mega oczekiwany przez Alienza snajper na dachu obok warsztatu. Snajper, optyka, dwójnóg na Enfieldzie! Ogólnie wypas. A końcem końców wyglądało to tak:
    >1. Typ leży,
    >2. Typ kuca,
    >3. @Semir: "KONTAKT NA WIEŻY!!!"
    >4. *PAC*
    >5. @Semir: "Kontakt zdjęty"
    >6. Fin
  5. Jeżeli zatem ktoś chce mieć Zeusa na misji, trzeba wstawić VCOMa i wywalić ASR. W ogóle trzeba wywalić ASR 😛
  6. Gdyby mapa była większa (tak minimum Takistan), to tak do mnie doszło, iż mógłbym robić jakieś nowe zadania dla śmigła. Ale z drugiej strony nie chciałem zajmować chłopaków bo mogli się przydać @Marasowi,
  7. A mogli by się przydać bo była by szansa na eliminację wspomnianego KMu,
  8. W pierwszej miejscowości na początku siedzieliście strasznie na kupie. Nie że wszyscy dzióbaliście sobie lufami w plecy, ale starczył by jeden RPG w jeden z pojazdów to była by katastrofa,
  9. W ostatniej miejscowości byliście za to za bardzo rozproszeni - gość który zabił @Marasa to był jakiś random, który przybiegł z lasu i rzucił granat i nikt nawet ani typa nie zauważył, ani nikogo nawet nie było kto mógł podbiec i udzielić pomocy medycznej,
  10. Skuchą w pewnym sensie było olanie przez Charlie (?) laptopów z intelem. Z tego co widziałem (bo patrzyłem się na ich wejście do budynku) była kwestia tego iż, dla chłopaków laptopy były tylko elementem ozdobnym. IMHO jeżeli MM stawia jakieś elementy z aspektem fabularnym, koniecznie trzeba dać na to jakąś interakcję, najlepiej zrobić z obiektu "materiał wywiadowczy". Wtedy wyświetla się na ekranie info, że jest to "coś godnego uwagi" i nie jest to po prostu element otoczenia. Nawet jako Zeus można coś takiego zrobić,

  11. Panowie zwracajcie uwagę na pojawiające się "mini zadania". Przykładowo @Brickowi podrzuciłem radiolkę tuż obok was i naprowadziłem go na jej lokalizację za pomocą dedykowanego dla niego zadania. Takie coś można łatwo przeoczyć - po prostu zawsze sprawdzajcie jakie zadania się wam pojawiają. Fakt mogłem napisać to na Steamie, ale IMHO takie coś jest bardziej imersyjne (dla osób nie w temacie - Zeus może wyznaczyć zadanie pojawiające się na mapie, jednemu konkretnemu graczowi. Takie pełne zadanie, z markerem, nazwą zadania, odprawą itp. Przydatne właśnie w przypadkach kiedy trzeba naprowadzić gracza na "coś", lub na bieżąco dawać mu wytyczne).

  • Upvote 1

 5. Witaj @Roisz!

  Następnym krokiem jest przygotowanie się do szkolenia podstawowego od strony technicznej :

  Poradnik poborowego Ci w tym pomoże

  Poradnik Poborowego

   

  Informacje dotyczące serwera oraz komunikacji przez program TEAMSPEAK 3 znajdziesz tutaj:

  Poradnik Techniczny

   

  Zostaw znak po sobie i daj znać innym ze właśnie do nas dołączasz. Mówiąc krótko Przywitaj się! ;)

  Powitalnia dla nowych graczy

   

  Tutaj znajdziesz modyfikacje (serwer główny), które musisz pobrać i sprawdzić na serwerze przed szkoleniem podstawowym.

  Sposób pobrania opisany jest w poradniku poborowego ;)

  Modyfikacje

   

  Gdy będziesz już przygotowany zapisz się na najbliższe szkolenie podstawowe

  Najbliższe terminy szkoleń Arma 3

   

  W przypadku braku terminów skontaktuje się z kwatermistrzem lub administratorami (sztabowcami) w tej sprawie.

   

  WAŻNE INFORMACJE DOT. PRZYGOTOWANIA DO SZKOLENIA!

  1. W dniu szkolenia musisz mieć pewność, że Twoja wersja gry oraz addony są kompatybilne z wersjami znajdującymi się na naszym serwerze.

  2. Możesz bez przeszkód testować swoją wersję gry z addonami wchodząc na nasz serwer, jednak pamiętaj, aby nie testować swego przygotowania w trakcie innych szkoleń i misji przed o po godzinie 20:00, kiedy prowadzimy rozgrywki.

  3. Jeśli masz problemy wejdź na TS-a lub pisz na forum (uprzednio używając opcji szukaj aby nie dublować podobnych tematów) ew. pisz do mnie PM-a.

  4. Jeśli mimo wszystko posiadasz problemy techniczne zapraszam na nasz kanał TeamSpeak-a o nazwie "Techniczny" - wystarczy, że wejdziesz i poczekasz, na pewno ktoś Ci w czymś pomoże - dowolna godzina.


  Pamiętaj, że Twój nick w grze i na TS musi być zgodny z nickiem z forum.

   

  Pigułka Zasad Dotycząca Prowadzonych Rozgrywek po 20:00 na serwerach ACC:

  1. Kanał Alpha jest zamykany o godzinie 20:00, prawo spóźnienia się (10 min) mają Donator, Opiekun, ViP, Weteran, Sztabowiec.

  2. Musisz być przygotowany techniczne - nie wchodzisz na kanał Alpha, gdy coś jeszcze ściągasz, coś ci nie działa, nie wpływasz w ten sposób na opóźnienie rozgrywki.

  3. Przygotowanie mentalne - bezwzględny zakaz stawienia się na rozgrywce pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających, które znacząco wpłyną na twoje zachowanie / poziom rozgrywki.

  4. Dyscyplina zapisów - szanuj pierwszeństwo tytułów i MC, w razie wątpliwości pytaj dowódcy misji na PW forum/TS, lub jeżeli takowy się nie zapisał - Opiekuna, Sztabowca. Gdy wiesz, że nie możesz się stawić a byłeś zapisany - WYPISZ SIĘ lub w skrajnej sytuacji poinformuj administrację o tym fakcie.

  5. Podczas samej rozgrywki stawiamy duży nacisk na:
  -dyscyplinę - obowiązuje starszeństwo stopnia jaki zaproponował MM lub w jego braku - dowódca operacji, jego zastępca, kolejni dowódcy i ich kolejni zastępcy
  -komunikację - dostosuj poziom ACRE i efektów ARMA w taki sposób byś słyszał innych i sam brzmiał zrozumiale
  -klimat - poza rozgrywkami RO, gdzie obowiązuje 100% klimatu, podczas randomowych obowiązuje jego minimalna wartość (wypowiadanie na temat danych czasów i odnosząc się do obecnych wydarzeń jakie panują na danej misji, przesadne podchodzenie do klimatu również będzie karane)

  6. Po zakończonej rozgrywce następuje podsumowanie operacji, jeżeli bierzesz w nim udział, uszanuj hierarchię wypowiedzi jaką wyznacza dowódca operacji oraz wykaż się kulturą, gdy chcesz się wypowiadać lub bronić własnych racji.

   

  Do zobaczenia na szkoleniu!


 6. team_donator.png

  Witam wszystkich członków ACC !

   

  W związku z zakończonym już okresem rozliczeniowym październik-grudzień 2019, pragnę otworzyć nowe zapisy na Donatora na okres styczeń-marzec 2020. 

  Więcej o tytule donatora możecie przeczytać tutaj.

   

  Na listę mogą wpisywać się członkowie społeczności ACC posiadający przynajmniej rangę Szeregowy jednakże jeśli zależy Ci na wsparciu nas możemy rozważyć odstępstwo od tej reguły.

  Okres rozliczeniowy trwa 3 miesiące. Kandydatury zostaną rozpatrzone przez Sztab ACC. Jeżeli nie będzie żadnych sprzeciwów co do zaproponowanej kandydatury, każdy kandydat na Donatora dostanie PM z dokładnymi instrukcjami.

  Minimalna kwota składki dla osób ubiegających się o tytuł Donatora wynosi 30 PLN. Kwota składki jest płynna, więc jeżeli jesteś w stanie wspomóc społeczność ACC większą kwotą, to będziemy Tobie niezmiernie wdzięczni!

   

  Dziękujemy za wpisanie się na listę, postaramy się o jak najlepsze wykorzystanie składek w celu ciągłego podnoszenia jakości rozgrywek.

  1. @Pba
  2. @Gwiazdek
  3. @Tantal
  4. @Black
  5. @Darkan
  6. @Templar

   

   

   


 7. 2 godziny temu, Keeway napisał:

  Wiesz @Templarw late-gamie i tak masz stasha wypchanego jednymi i drugimi konstrukcjami. Tak czy inaczej też bym się kierował w stronę BEAR.

  Niestety masz rację. 

  Nie dość, że będą mieć fory w popularniejszej konstrukcji, to łatwiej nimi "udawać" Scav'ów. 😕


 8. W dniu 27.12.2019 o 21:06, Keeway napisał:

  O ile pamiętam, to BEAR będzie w przyszłości specjalizować się bardziej w AK natomiast USEC w konstrukcjach na bazie AR

  No to granie USECiem straci sens bo ARki są drogie (chyba, że biega się z ADARem) a amunicja mniej wydajna ekonomicznie i mniej dostępna niż 5.45.


 9. 18 godzin temu, Darkan napisał:

  Pomysł misji był bardzo fajny, aczkolwiek brak informacji o przeciwniku w postaci graczy bardziej zaszkodził, niż pomógł. Jeżeli gracz ma świadomość co do takich niespodzianek, to podejście rozgrywających jest zupełnie inne. Teren był za trudny na kontakt z dobrze wyszkolonym komandosem w zabudowaniu - na dobrą sprawę nie było gdzie się chować, a przeciwnicy dookoła zabudowań wykluczali ciche podejście do sprawdzenia (łysy teren dookoła).

  IMHO powinniśmy się wystrzegać takiej mentalności planowanie przeciw żywemu a planowanie przeciw AI.

  Każdy plan powinien wychodzić z założenia iż jednak przed nami jest kumaty przeciwnik, a nie tępy bot (tutaj zaczyna wchodzić kwestia lepszego AI nad czym pewnie zauważyliście iż są prowadzone prace, tj. kolejne misje z VCOMem).

   

  Wychodząc z założenia, iż wróg jest myślący, będziemy popełniać mniej błędów, tak generalnie, a zatem też lepiej i sprawniej wykonywać misje (tutaj mam w szczególności na myśli zbyt długie siedzenie w jednym miejscu, jak utaj na tej grani).

  Cytat

  Jeżeli chodzi o uwagi techniczne, to jedynie mam wątpliwości co do działania acre na tej mapie - mówiłem szeptem do Templara (ściszenie z poziomu army), a przeciwnik pod budynkiem podniósł broń i obrócił się w naszym kierunku - to był całkiem spory dystans, w dodatku była zawieja. powinna tłumić dźwięk!

  Powiem Ci tak @Darkan – my wszyscy nie mamy pojęcia jak tak naprawdę drzemy japę na misjach. Do mnie to dotarło dopiero rok temu, na misji @Alienzo, gdzie biegaliście po dżungli celem podkradnięcia się pod wioskę wroga a ja byłem na Zeusie. Wszystkich było TAK BARDZO SŁYCHAĆ, że tak de facto mogłem strzelać praktycznie na słuch.

  To też efekt tego iż jesteśmy rozleniwieni przez de facto głuche AI które najwyżej się zaalarmuje jak nas usłyszy, a nie podejmie realnych akcji.

  Cytat

   Szczerze powiedziawszy bardzo chętnie rozegrałbym więcej rozgrywek TVT, czy misji z udziałem graczy jako przeciwników, bo nic nie podnosi umiejętności gry tak, jak bezpieczne podejście. 😁

  Oj tak bardzo bardzo popieram. Asymetryczne TvT – dla mnie bomba! Podkręca poziom trudności a człowiek o wiele bardziej ściska poślady i skupia się na grze.

  Jak dla mnie wincyj takich!

   

  Jeżeli chodzi generalnie o misję @Maras to dla mnie bomba. Co prawda nie widzę za bardzo sensu na drona w tych warunkach (przy tym wierze bateria schodzi błyskawicznie + tremo nie działa), ale poziom trudności + ciężki teren + fantastycznie upierdliwa pogoda powoduje iż naprawdę trzeba się skupić na robocie.

   

  A i jeszcze ładunki M112 nie sa z ACE!

  • Super 1

 10. Misja zacna, bardzo trudna (I love it!) i zdecydowanie na większą ilość graczy (jak polegnie zaledwie 3 to w moment robi się tragedia, a że to IFa to trup ściele się gęsto...). 

   

  Zastanawiam się czy nie warto też zrewidować balans SMG/Lee Enfild biorąc pod uwagę, iż walka zacznie się jeszcze przed miastem. 

   

  No i na koniec notka do wszystkich przyszłych dowódców:

  LAS OZNACZONY NA MAPIE LEDWO DAJE OSŁONĘ. 

  Ja się na tym srogo przejechałem bo oparłem mój plan na przekradaniu się pod pozycje wroga, a i tam dupa, bo czy w lesie czy nie było nas widać jak na dłoni. 

  • Lubię 1

 11. 7 godzin temu, Jaskier napisał:

  Co do kradzieży pojazdów - było to o tyle dziwne również dla mnie, bo ową funkcję wyłączyłem na poziomie ustawień VCOMa (po pierwszym teście, gdzie rzuciły się AIki na wszystko co było puste). We need to go deeper.

  To było specjalnie! AI wysłało pojazdy cywilne przodem by wyłapały miny! XD

  34 minuty temu, canadian napisał:

  Z tego co wiem, to ASR też ma podobną funkcję w swoim kodzie. Może jakiś bug przez nałożenie 2 skryptów?

   

  Zgadam się z @canadian - odnoszę wrażenie, że AI nie ruszało się w 100% jak na VComie.


 12. Uwielbiam tą misję, od tego zacznę ❤️

  Co do uwag:

  - Za mało czasu by rozłożyć wszystkie ładunki i miny,

  - Saperzy mają na dzień dobry za dużo magazynków w plecakach. Najlepiej od razu dać ładunki,

  - Dodatkowy saper mile widziany,

  - Fakt, może totalna ciemność mocno wszystko utrudnia, ale to w końcu jakaś różnica od ciągłego biegania w nokto, więc dla mnie to jednak jest zaleta,

  - W związku z powyższym można dać więcej ręcznych flar i świetlików,

  - AI widzi w ciemności i robi heady strzelając w mrok,

  - AI robi instant bączki 180* i zabija na miejscu,

  - AI zdesantowało się pół kilometra od miasta,

   

  Nie mniej jednak misja jest bardzo trudna i wymagająca co jest bardzo na plus. I jak robi się źle, trzeba postępować wedle sugestii @MisterNova:

   

  • Haha 4
×
×
 • Dodaj nową pozycję...