Skocz do zawartości
Alienzo

Nowa noktowizja ACE w misjach ACC

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym że nowy model noktowizji jednym się podoba innym nie, proponuje jako wymóg wprowadzić w opisie misji, informację o tym że nowy system noktowizji NIE ZOSTAJE UŻYTY i zamiast realnych gogli noktowizyjnych, widzimy zielony ekran z nałożonym zielonym filtrem. rodem z Call of Duty. 

Tak. Razi mnie to w oczy i drastycznie zmniejsza realizm nocnych działań. Jeśli miałbym dowodzić i wybierać misję, to chciałbym o tym wcześniej wiedzieć. Powinniśmy to traktować podobnie jak różnicę podstawowy/zaawansowany system medyczny.

• Super 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w każdej swojej misji starej/nowej będę używał NOWEGO systemu bo jest on bliższy realiom - może nie do końca wszystko na full suwak, ale 0.7 będzie u mnie i basta - w call of druty jak chcę grać to je włączam tu je arma tu się ginie od friendly fire ;)

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie, rozsądnie było by wspominać o zastosowanym "systemie noktowizji" gdy używamy prostego modelu. Zatem jako domyślny  powinien pozostać ten nowy "realny" model, natomiast gdy ktoś chce zastosować model uproszczony, niech wspomni o tym w opisie misji. 

Czyli popieram pomysł Alienzo.

Edytowane przez Brick

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze by było pamietac o załogach smigłowców. Dla nas stały sie nadwyraz ważne informacje o godzinie rozpoczecia operacji - choc to akurat w briefingu raczej jest ujete.

Do tego dochodzi pora miesiaca gdzie określona jest faza ksiezyca oraz stan i prognoza zachmurzenia bo od tego zalezy iluminacja i efektywność noktowizji a co za tym idzie na ile bedziemy mogli pozwolic w powietrzu. Przy bardzo małej moze sie okazac ze przy transporcie w rachube wejdzie tylko pełne przyziemienie lub desant z niskiego zawisu (1-2m).

• Super 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, Cygan napisał:

Dobrze by było pamietac o załogach smigłowców. Dla nas stały sie nadwyraz ważne informacje o godzinie rozpoczecia operacji - choc to akurat w briefingu raczej jest ujete.

Do tego dochodzi pora miesiaca gdzie określona jest faza ksiezyca oraz stan i prognoza zachmurzenia bo od tego zalezy iluminacja i efektywność noktowizji a co za tym idzie na ile bedziemy mogli pozwolic w powietrzu. Przy bardzo małej moze sie okazac ze przy transporcie w rachube wejdzie tylko pełne przyziemienie lub desant z niskiego zawisu (1-2m).

Tak, zgadzam się i w ogóle, lecz mieliśmy już przypadek kiedy nawet włączenie oświetlenia śmigłowca niewiele dało, bo i tak pilot kija widział.
I tutaj bardziej się pojawia kwestia standaryzacji ustawień nokto per generację w ustawieniach misji.
Sam trochę przy tym grzebałem, ale, że tak powiem nie wiem jaki ma być efekt końcowy bo nie miałem na oczach nigdy NVG. Jedyny mój kontakt z noktowizją to coś w formie noktolunety którą dostałem lata temu do łapy na kwadrans. I to jeszcze jakiejś potatowej generacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pole widzenia moge potwierdzic jak najbardziej trafione. Trzeba bedzie sie nakrecic głowa zeby zobaczyc co i gdzie. Natomiast co do iluminacji i efektywności moge tylko powiedziec że w Afganie mielismy okres nielotny który trwał około tygodnia(niepamietam dokładnie). Dla nas był to tzw. "RED" gdzie ze wzgledu na słabą efetywność NVG ze wzgledów bezpieczeństwa nie wykonywaliśmy lotów w nocy.

Amerykanie oczywiscie w tym samym czasie nie mieli już ze swoimi NVG tego problemu. No ale oni technologicznie zawsze są do przodu.

Co do pokazania efektu real NVG to raczej trudno bo zrobic adekwatne zdjecie raczej niełatwo. Ale przyznam ze ostatnio sprawdzałem i powiem że ziarnistość jest całkiem dobrze oddana i efekt kiedy mamy ziarnistość obrazu przy małej iluminacji do bardzo dobrzej ostrości kiedy mamy dookoła dużo źródeł światła odbitego. 

Co do ustawień kontrastu itp. mnie również trudno jednoznacznie okreslic .... trzeba by potestować

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Cygan napisał:

(...) że ziarnistość jest całkiem dobrze oddana i efekt kiedy mamy ziarnistość obrazu przy małej iluminacji do bardzo dobrzej ostrości kiedy mamy dookoła dużo źródeł światła odbitego. (...)

A nie wydaje Ci się, że ten szum jest zbyt... rozpikselowany? Nie powinien być bardziej ziarnisty, ostrzejszy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego uzyłem zwrotu "całkiem dobrze" :13: ..... tak tez tak uważam ziarnistość powinna być bardziej jak ziarna piasku a nie ryżu :)

Jedno zdjecie pokazuje słaba lub brak iluminacji po załozeniu odpowiedniego filtra , druga natomiast dobra iluminacje. Przy czym prosze wziac poprawke że zakres jasnosci obrazu uzalezniony jest od źródła swiatła które moze miec szeroki zakres od najwięszego do najmniejszego. Dodatkowo pierwsze zdjecie wyszło nieostre ... no ale to juz mój aparat. Troche jednak mozna dojrzec tam jak wyglada ziarnistość obrazu. Nic nie zastapi jednak wrazeń ludzkiego oka. Podobnych zdjęć mozna tez znaleść po netie ... moze trafia sie lepsze.

Ciemno NVG.JPG

Jasno NVG.JPG

Edytowane przez Cygan
  • Lubię 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na wstępie uprzedzę komentarze na temat zdjęcia które zaraz wstawię: 
genius10.jpg

A teraz przedmiot sprawy:
27605701_1189431611187618_930758030_o.jp

Jeśli tak ma wyglądać rozgrywka (powiedzmy przez 3h) w nocy, bo jest "realistycznie", to może zaczniemy ubierać mundury, plecaki i inne duperele, żeby jeszcze bardziej zwiększyć immersję gry? Nie zapominajmy, że gra w domyśle ma dawać radość i rozrywkę, a nie ból głowy i epilepsję.

Edit: Cała ta sytuacja z noktowizją przypomina mi "Pastę o ostrym żarciu" zainteresowanych zachęcam do przeczytania...

Edytowane przez Lypton
  • Haha 3
  • Zmieszany 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no bez przesady .... mozna było zrobic zrzut z ekranu. 

Jesli warunki są za trudne to nie podejmuje sie w nich misji ;)

Z dzisiajszego treningu :

arma3 2018-01-30 18-35-36-35.jpg

arma3 2018-01-30 18-26-41-44.jpg

Edytowane przez Cygan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Lypton napisał:

Jeśli tak ma wyglądać rozgrywka (powiedzmy przez 3h) w nocy, bo jest "realistycznie", to może zaczniemy ubierać mundury, plecaki i inne duperele, żeby jeszcze bardziej zwiększyć immersję gry? Nie zapominajmy, że gra w domyśle ma dawać radość i rozrywkę, a nie ból głowy i epilepsję.

To ty nie siedzisz w pełnym rynsztunku jak prawilny symulant? Oo nie no banan jak nic za brak klimatu!!! Jak mapa zimowa to ja nawet okna otwieram w zimę, a w lecie okładam się workami z lodem ;)

Kwestia nokto IMHO powinna zależeć wyłącznie od MMa, oczywiście z poinformowaniem czy użyty został system easy isi pizi play eazy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Lypton napisał:

A teraz przedmiot sprawy:
27605701_1189431611187618_930758030_o.jp

Edit: Cała ta sytuacja z noktowizją przypomina mi "Pastę o ostrym żarciu" zainteresowanych zachęcam do przeczytania...

Nie ma potrzeby zasypywania się screenami, bo każdy zainteresowany tym tematem ma Arme i wie że wystarczy wejść w edytor i pogrzebać w ustawieniach aby wydobyć z tego nowego systemu to co jest najbardziej optymalne pomiędzy klimatem/realizmem a grywalnością. Niepotrzebnie rzucasz skrajnościami. Ktoś spie...lił nie ustawił. Cygan już wyżej pokazał że może to dobrze wyglądać.

Tak jest za KAŻDYM razem kiedy wychodzi u nas coś poprawiającego realizm. Jest grono graczy którzy wznoszą lament o tym że coś jest kompletnie niegrywalne i że nie przejdzie. Tak było z ACE'em i systemem medycznym (bez którego nikt sobie teraz nie wyobraża rozgrywki) a później okazało się że wystarczy wypośrodkować wszystko między grywalnością a realizmem i jest git. Tak było również z ACRE, gdzie były liczne krzyki o tym że "Nie po to przychodzę na misje żeby przez godzinę na starcie radio ustawiać" (autentyczna wypowiedź :D ). Czy z jego aktualizacją dodającą obliczenia fal radiowych. Obecnie większość się zgadza że ACRE jest ponad TFARem a radia są zrobione świetnie i również nie wyobrażamy sobie rozgrywki bez.

Z moich testów jakie wykonałem na szybko (czas 10 minut, dużo mniej jak się schodzi na marudzenie że coś nie działa :P ):

* - z tego co zauważyłem to robienie screenów za pomocą steama (czy ziemniaka Lypton :P ) powoduje to że przechwytujemy jedną z klatek. Jako że noktowizja oddaje efekt i niektóre piksele migają, zdjęcia (screeny) wyglądają dużo gorzej niż efekt jaki otrzymujemy przy tych nawet 20-30 fps, także aby zrobić jeszcze bardziej dokładny test, w najbliższym czasie to nagram.

Warunki: Stratis, Bezksiężycowa noc. 1:00

Pierwsze zdjęcie na ustawieniach defaultowych czyli wszystkie 3 paski na 1.0. Noktowizja 1 generacji (najgorsze dziadostwo z którym nie poszedłbym do lasu w bezksiężycową noc zarówno w A3 jak i w rzeczywistości)

QfqFxUq.jpg

Kolejne zdjęcie, wszystkie ustawienia na 0.7. Noktowizja 1 generacji. Dalej słąbo widać, choć odrobina światła powodowała to że można już było się odnaleźć. Lecz dalej nie jest to zadowalający efekt taktyczny. Strasznie wk...ia efekt rozmycia całości ekranu kiedy celujemy przez celownik, in real można by wyregulować optymalnie ostrość (nowsze nvg reguluje automatycznie) tutaj nie ma takiej możliwości i celowanie staje się niemożliwe (ale patrz punkt następny) #nowenvgdodupy

bnFLpyZ.jpg

Nagle po chwili zabawy osiągam zamierzony efekt (który, grając na żywo jest wiele lepszy jak na prezentowanym zdjęciu).

HOstEN0.jpg

TADAAAM!!!

Ustawienia?

1 pasek 0.4

2 pasek 0.4

3 pasek 0.0 I tu eureka! Udało się wyłączyć debilny efekt rozmycia obrazu przy korzystaniu z celownika. Można celować. Rozpoznaje teren, rozpoznaje swój/obcy.

Dla grywalności ustawiłbym jeszcze pierwsze 2 paski na 0.3 i dał graczą 3 generację

Kurde. W 10 minut dało się zrobić coś dobrego. Wypośrodkować między grywalnością a realizmem i nie robić z tego czegoś tak okropnego jak screen poniżej:

FxyFR8i.jpg

Nie mam czasu. Zrobię na 100% jeszcze filmik i dokładnie pokażę co i jak. Na najbliższych nocnych zajęciach nagram filmik z NVG jaką posiadam i zaprezentuje co i jak.

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam jeszcze do tego co napisał Alienzo ze ze swoich pobieznych obserwacji w armie jak wczesniej wspomniałem ma tez pora nocy. 

I tak jesli zaczniemy z duzym zachmurzeniem (~60%) o godz. 20.00 to bedzie słabo widac ale juz 2 h potem widzialnośc przez NVG troche sie poprawia bo ksiezyc jest wyzej(?) i juz troche lepiej widzimy.

Oczywiście powtórze że sa to pobiezne obserwacje ale nawet na podstawie tego uważam że z NVG od ACE da sie działać z załozeniem że w zalezności od warunków atmosferycznych zakres mozliwości działania może byc odpowiednio do nich ograniczony.

Edytowane przez Cygan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten filmik pokazuje całkiem nieźle jak pomimo dobrych warunków pogodowych dodatkowe czynniki zewnętrzne wpływają na działanie noktowizorów. Oprócz wielu zalet używanie takich urządzeń ma sporo wad. Bóle karku, problemy z ocena odległości blisko znajdujących się przedmiotów, problemy z błędnikiem przy szybkim rozglądaniu się.

S!

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Stwierdzam, że to nie na moje oczy. Będę mógł później liczyć na jakieś odszkodowanie od MM po rozegraniu misji z tym "realnym systemem NVG"? :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Don Mateo napisał:

Stwierdzam, że to nie na moje oczy. Będę mógł później liczyć na jakieś odszkodowanie od MM po rozegraniu misji z tym "realnym systemem NVG"? :biggrin:

Jak się dobrze ustawi to będzie działać. Nie ma co narzekać z wyprzedzeniem ;) Jak graliście misje które był robione przed update'm i było wszystko defaultowo na 1.0 to nie dziwne że g...o widać.

Dzwoń do PZU czy można się ubezpieczyć od ACC :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wszystko zależy od pogody, źródeł światła, generacji i typu NVG. Ja tylko apeluję o zdrowy rozsądek, bo wiem, że Arma to symulator i FPS, ale musi być on grywalny. Jak po 2 godzinach biegania w NVG będzie kogoś głowa bolała to nie będzie miał przyjemności z takiej gry, a chodzi tutaj o to, żeby zabić czas i mieć przyjemność z rozgrywki. 

Edytowane przez Jimmy
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja powiem tak, czasami mi się wydaje, że nokto działa jak 1 generacji. Fajnie, że zależy od ilości oświetlenia, ale nokto 3+ w górę nie maja z tym problemu. Fajnie jakby ACE wprowadził lampy IR do nokto plus nakładki z dziurkami które zwiększają widoczność( pooglądajcie filmiki, jestem w szoku że to pomaga).

Ja pracowałem w realu na nokto 1gen , 2+, 3 i 3+. 3+ w nocy w czarnej du**e wyglądało podobnie doa rmy rpzed update, oczywiście był efekt cienia i światło w armie nie działa tak jak trzeba, ale dla przykłąd w nokto 2+ zapalenie papierosa to błysk ognia w 3+ już sam to wygasza i nie razi. 

Muszę sobie zmienić te ustawienia przed misją i potestować.

Zobaczcie, tu jest ta sama pora, różnica taka że tam gdzie nic nic widać to edytor a 2 zdjęcie to serwer. 

https://imgur.com/a/Vz1ru

Edytowane przez STALKER14
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie takiego efektu szukałem jak na drugim screenie. Chyba najbardziej odpowiednie. Jakie ustawienia na tym 2 screenie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi