Skocz do zawartości
Zus

Problem z PC - automatyczne restartowanie - losowe wyłączenie grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Problem 1: Komputer czasem samoczynnie się restartuje, nie w równych odstępach czasu, raz gdy siedzę na pulpicie w excelu, raz podczas grania w armę, nie jest to spowodowanie automatyczną aktualizacją. Przy restartowaniu termometr na kompie pokazuje ~60 stopni więc wątpię, żeby było to przegrzanie.

Problem 2: Raz na jakiś czas następuje jakby wyłączenie karty graficznej, wszystko hula i nagle wywala blackscreen z napisem 'display port not found' (coś w tym stylu). Kilka dni temu po zrestartowaniu komputera następowało włączenie grafiki zintegrowanej i dopiero, gdy przez menedżer urządzeń przeszedłem do karty graficznej i ją ręcznie włączyłem wszystko wróciło do normy, po czym po kilku godzinach następował ten sam problem. Dodatkowo wywalało powiadomienie o braku możliwości włączenia sterowników graficznych. Przeinstalowałem je i kilka dni był spokój. Dzisiaj znowu wywaliło mi blackscreena z tym, że po zrestartowaniu grafika się włączyła i nie było żadnego powiadomienia.

Dane sprzętu: https://www.morele.net/inventory/info/TDrqys/

win10

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem/problemami? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja ci powiem stary dobry format C i włóż do ryżu

Spoiler

Image result for gdy ci smutno gdy ci źle zrób se format dysku c

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym zaczął od wymontowania grafiki i sprawdzeniu czy komp jest stabilny bez niej.
Jeżeli komp będzie działał ok - to wina grafiki. Czy z powodu sterów, czy hardwareu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz możliwość to ślij na gwarancje. Jak nie, to:
1) Przeinstaluj system. W dzisiejszych czasach sama instalacja mi zajmuje ~15 minut. Czasami w Windowsie występują błędy rejestru, które nie zawsze można wyśledzić i naprawić. Szczególnie w przypadku sterowników.
2) Daj do serwisanta jakiegoś. Jak karta sama się odpina, to zazwyczaj z powodu jakiegoś niebezpieczeństwa. Np. nawalił układ sterowania napięciem i karta dla własnego bezpieczeństwa wyłącza się.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeinstalowałem sterowniki, jak to nie pomoże to system a potem rzeczywiście podeślę na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kręciłeś grafikę? Jak temperatury? Inny slot na kartę albo zobaczyć w innym pc?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grafiki nie kręciłem, temperatura przy siedzeniu na pulpicie dochodzi do max 40, w programach do 60. Ze slotem dobry pomysł, wypróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem podobne problemy, winowajcą okazał się kabel od monitora, w twoim przypadku może to być wejście od grafiki lub nawet obie te rzeczy. Jeśli masz inne wejście na karcie to spróbuj przepiąć, jak nie to wystrugaj inny kabel od monitora i sprawdź czy będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdziłem i przepiąłem kabel, dodatkowo przeinstalowałem sterowniki graficzne programem DDU. Ten sam problem, dodatkowo blackscreanowi towarzyszy dźwięk wyskakującego błędu, ale niestety nie jestem w stanie go zobaczyć. BS pojawił się w momencie przejścia z trybu pełnoekranowego do trybu okienkowego w armie, ale nie wiem czy ma to znacznie. Jutro przepnę kartę i zobaczę co się wtedy stanie, jak to nie pomoże to zostaje formacik, serwisy zostawiam na koniec.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dawno temu w starym kompie miałem podobny problem. Po dwukrotnej (gwarancyjnej) wymianie karty graficznej okazało się, że winny był zasilacz :)

Edytowane przez sveterek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie chwilę sobie pograłem w mniej wymagającą gierkę i po chwili zauważyłem, że wiatraki na karcie dość mocno chodzą, dotknąłem karty i była tak gorąca, że jajka można było na niej smażyć, czy to normalne, że tak się grafika grzeje? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zależy jak gorąca rzeczywiście była. Przy prawidłowej temperaturze też byś się sparzył (może to być chociażby 80 st., z tego co widzę dla 1080Ti maksymalna jest 90 st.).

Ściągnij Afterburnera, GPU-Z albo HardwareMonitor i poobserwuj. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

269589388_Zrzutekranu(1).thumb.png.d9c56b4928244389a5f8a318345e5e00.png

Po chwili grania w holdfasta. Wygląda na ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Update, temperatura jednak nie gra roli, bo ten sam problem pojawił się będąc na pulpicie XD, właśnie formatuje karakana.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisano (edytowane)

@Zus - nowe grafiki (z resztą jak każdy nowy sprzęt) składane są z użyciem słabszej bardziej łamliwej i delikatnej cyny bezołowiowej. To co opisujesz to może być, jak wspominał @Templar, hardware. Przy problemach tego typu część ludzi decydują się na wygrzewanie karty w piecyku żeby cyna się lekko roztopiła naprawiając połączenia elektryczne 😛 Jednak jeśli masz gwarancję na kartę ślij do sprzedawcy jak najprędzej a dostaniesz nową i będziesz miał święty spokój.

Z drugiej strony tak jak pisał @sveterek może być również winny zasilacz. Jak pewnie wiesz karty graficzne ssą moc jak szalone i być może obciążony nią zasilacz po prostu nie daje z jakiegoś powodu rady. A bez niej wszystko hula bo obciążenie jest mniejsze.

To moje dwa domysły. Próbuj najpierw z łatwiejszym, czyli ślij kartę na gwarancję. Dawaj znać jak postępy i czy to pomogło ;)

Edytowane przez Brick

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem po formacie, niestety nie pomogło :/ W przyszłym tygodniu lecę do moreli po gwarancję.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dokładnie @Zus, nie ma co się cackać z nimi!

Mi to coś chłodzeniem śmierdzi. 

Miałem podobny problem, lecz z powodu, iż moja karta była po gwarancji musiałem sam rozkręcić kartę i nanieść na nowo pastę na rdzeń GPU by sytuacja się unormowała. 

Edytowane przez Templar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi