Skocz do zawartości
Pba

Nowy procesor.

Rekomendowane odpowiedzi

Liczba klatek niebezpiecznie spada poniżej 40, wiec czas na upgrade.

Chcę zacząć od procesora, płyty głównej i ramu. Karta graficzna to GTX 970 OC, więc może jeszcze chwilę poczekać :P 

Zastanawiam się między i9 9900K, a i7 9700K. 

Miał ktoś styczność z tymi procesorami ? i9 to jakieś +600zł, ale czy daje aż taką zauważalną różnicę w porównaniu z i7 ?

• Super 1

Miałem styczność z i9 ostatnio, ale nie do grania - do bodaj renderingu.

• Jaki masz aktualnie procesor? Jest duża szansa, że nie ma potrzeby go wymieniać.
  • Patrzyłeś na Ryzeny? Oferują znacznie lepszy stosunek performance/cena.
  • Jaki masz aktualnie ram (pamięć i latencja CLXX)? Jest duża szansa, że nie ma potrzeby go wymieniać.
  • Sam niedawno robiłem upgrade z 970 na 2070 SUPER. 4 a 8 GB VRAM robi wielką różnicę.

EDIT: Rozumiem, że komputer wyłącznie do grania?

Edytowane przez canadian

Mamy 2020 rok, kupuj Ryzena. Najlepiej chyba Ryzen 5 3600. Nie mam, ale bardzo chciałbym mieć :D. Zastanawiałem się ostatnio nad wymianą ramu, płyty głównej i procka. Robiłem research kilka tygodni. Ostatecznie nic nie kupiłem, ale zestaw na którym u mnie stanęło to
MSI B450M Mortar Max, Ryzen 5 3600 i dowolne dwie kostki ramu o prędkościach 3000 i większych. 
Wydaje mi się, że stosunek jakość/cena jest bardzo elegancki.

Już za późno na edycję, ale ważna sprawa - Arma nie obsługuje chyba więcej niż 1/2 rdzeni. W takiej sytuacji chyba jednak Intel będzie lepszym wyborem :(. 

• Upvote 1

9 minut temu, Samowar napisał:

Arma nie obsługuje chyba więcej niż 1/2 rdzeni.

Nie jest to kompletna prawda - Arma potrafi obsługiwać więcej niż 2 rdzenie. Ba, obsługuje też hyperthreading. Najbardziej obciążany jest #1 rdzeń i dlatego im wyższy clock speed per rdzeń, tym lepiej.

14 minut temu, Samowar napisał:

W takiej sytuacji chyba jednak Intel będzie lepszym wyborem :(

Jeśli @Pba celuje głównie w Arme, to tak. Jeśli ma na myśli też inne tytuły, to Ryzen wygrywa.

PS. Just sayin, ale to może być problem z misją, a nie komputerem... 

Godzinę temu, canadian napisał:

Nie jest to kompletna prawda - Arma potrafi obsługiwać więcej niż 2 rdzenie. Ba, obsługuje też hyperthreading. Najbardziej obciążany jest #1 rdzeń i dlatego im wyższy clock speed per rdzeń, tym lepiej.

Jeśli @Pba celuje głównie w Arme, to tak. Jeśli ma na myśli też inne tytuły, to Ryzen wygrywa.

PS. Just sayin, ale to może być problem z misją, a nie komputerem... 

Zgadzam się w 100%.
Ciekawe kiedy wyjdzie Arma 4, mają teraz ten nowy, autorski silnik wypracowany na DayZ. Może on lepiej wykorzysta więcej rdzeni u AMD. Jeśli tak, to może lepszą inwestycją będzie Ryzen, bardziej przyszłościową. Bo nie zdziwiłbym się, gdybyśmy w 2021 zobaczyli kolejną Armę. No ale to jest tylko gdybanie.

Edytowane przez Samowar

Mój aktualny sprzęt:

Procesor: i5 4590

Karta Graficzna: Gigabyte GeForce GTX 970 OC Windforce

Płyta główna: ASRock B85M PRO3

Pamięć ram: Ballistix Ballistix Sport, DDR3, 8 GB,1600MHz

Zasilacz SilentiumPC Vero L1 500W

PC używam, przez większość czasu do A3, podstawowych rzeczy w Adobe Illustrator oraz PS, programowanie w C# oraz jako że nie jestem fanem pracy na telefonie to używam emulatora androida na PC, który potrafi nieźle się przyciąć.

Mój tok myślenia o upgrade wyglądał nastepująco:

Cytat

1. Hmm. SSD 128GB to zdecydowanie za mało.

2. Oooo jakie tanie SSD, kupię drugi dysk

3. Kurde, te dyski M.2 są bardziej wydajne

4. O nie, nie mam wejścia pod M.2

5. No to nowa płyta główna

6. No nie, nie dostanę takiej normalnej płyty z wejściem M.2 i moim socketem. 

I tak lawinowo :P 

Chciałbym sobie dokupić jeszcze 2x16 GB ramu. Karta graficzna prawdopodobnie będzie miesiąc później. Myślę nad 2080 w którejś wersji. 

Jeśli nie patrzysz na stosunek ceny do jakości to bierz co jest najdroższe w X-kom czy morelach.

Jeśli jednak patrzysz to np.  Ryzen 7 3700X vs Intel Core i9-9900K  masz ceny 1400zl vs 2400zl. Różnica wydajności jest o wiele mniejsza od różnicy ceny dlatego królują w zestawieniach.

• Upvote 2

2 godziny temu, Pba napisał:

Fittuje taki zestaw?

https://www.morele.net/inventory/info/37089196/

Jakieś rady, sugestie, a może widzicie coś niekompatybilnego co przeoczyłem.

I tu pytanie. Do czego jest USB-C w karcie graficznej? Bo mam tu różnice 300zł z kartą którego tego wejścia nie ma. 

Nie no tylko 32GB RAMU? Weź więcej :)

1 godzinę temu, Stahu napisał:

@Pba Damn, ten komp tylko do grania?

No taki żeby Arma ładnie chodziła :D 

1 godzinę temu, Houdini napisał:

stary skad ty masz 9k zl XD ja ledwo 3k na kompa nie moge dozbierac XD

i jak juz to wez z podwujnym wentylatorem te chlodzenie lepsze odprowadzanie ciepla 

Się pracuje się ma :D Niedługo będzie do tego klawiatura za 1000zł, słuchawki za 800zł :D i jeszcze za jakąś fajną kierownicą patrzę.

51 minut temu, Alienzo napisał:

Nie no tylko 32GB RAMU? Weź więcej :)

Nie no na A3 powinno wystarczyć, w razie czego dokupię jeszcze kolejne kości.

A tak na serio to coś czuję że to będzie mój ostatni upgrade PC jako " człowiek bez zobowiązań ". Troszeczkę lat na karku jest, z dziewczyną już planujemy rodzinę, więc korzystam z okazji.

Później będę miał sytuację jak @Houdini :D 

No i mały % się zwróci bo tu na forum już napisał kupiec chętny na moje stare części. 

Edytowane przez Pba

6 minut temu, Pba napisał:

A tak na serio to coś czuję że to będzie mój ostatni upgrade PC jako " człowiek bez zobowiązań ". Troszeczkę lat na karku jest, z dziewczyną już planujemy rodzinę, więc korzystam z okazji.

Korzystaj bo ja upgrade zrobiłem na tydzień przed przedwczesnymi urodzinami córki a kolejny po 2 latach dopiero. I to już musiałem walczyć o RTXa :P

To i tak dobrze. Ja mój ostatni upgrade zrobiłem ponad 4 lata temu. Z tym że aktualne części są jeszcze spoko. Wtedy dałem 4100zł za upgrade. 

Aktualnie na misji mam od 30 do ponad 60 FPS. Nie wiem dokładnie ile bo mam zablokowane na 60.

Ogólnie będę miał mega bekę jeśli na takim zestawie będę miał problemy z FPS. Nie wiem jak A3 ma się do i9, ale swego czasu miała problem z i7, gdzie teoretycznie lepszy procesor od mojego miał mniej FPS

edit: Aż sprawdziłem. 120 FPS na ultra i w 1440p :D 

Edytowane przez Pba

Trochę mi zeszło, trochę modyfikacji doszło. Wziąłem sobie też obudowę, bo nie chce mi się bawić w składanie :P 

Z checi dokupienia M.2 SSD zrobił się PC za 9,5k :P

(nie ma to jak zamówić sobie pc bez zasilacza - już naprawione :P )

image.png.a0df5befbf767ff2244d8e7ee4c6dfe4.png

Edytowane przez Pba

ło kurła, bogacz. Ale ten m.2 to na pewno potrzebujesz terke ? 250gb m.2 (na arme, system) i 500gb sata powinien ci w zupełności wystarczyć. Do tego możesz se wrzucić dysk z twojego kompa i byłoby gucci.

Ale tak po za tym to szacuneczek, maszynka siu siu.

Edytowane przez MisterNova