Skocz do zawartości
Slova

Wojsko Polskie

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne pożegnanie nielubianego dowódcy. Wyżyny wojskowej szydery. Chociaż nie sadzę, żeby adresat tego dzieła był w stanie zrozumieć przekaz.

S!

DfGmip3XcAApPYR.jpg large.jpg

Cytat

Niejednokrotnie media cytowały też anegdotę dotyczącą desantu spadochronowego pod Toruniem podczas ćwiczenia Anakonda-16. Żołnierze 6 BPD skakali wówczas wspólnie z jedną z brygad powietrznodesantowych US Army, która przyleciała prosto zza Atlantyku. Pierwszy desantował się wówczas dowódca amerykańskiej jednostki, który zaraz potem w pełnym rynsztunku przybiegł do dziennikarzy. Według relacji świadków obecny na trybunie honorowej szef sztabu US Army gen. Mark Milley miał wówczas zapytać polskich oficjeli, gdzie jest dowódca polskiej brygady. Okazało się wówczas, że polski dowódca obserwował desant z ziemi i nie skakał ze swoimi żołnierzami.

Zdarzenie jak najbardziej autentyczne.

Edytowane przez Duku
  • Super 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety, jak tak dalej pójdzie to sprawny śmigłowiec będzie rarytasem w WP.

S!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koniec ery to nadejdzie jak podhalańczycy w końcu dostaną coś w miejsce AKMS.

• Super 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/bartek-kankowski-blue-sky-przyjacielu/4r1gtdm

Cytat

Maya spogląda przed siebie: – Naprawdę myślałem, że akurat jego nigdy to nie spotka. Nie mogłem uwierzyć w tragiczną wiadomość. Będzie mi Ciebie bardzo brakowało. Blue Sky Przyjacielu… Rodzina, przyjaciele i żołnierze elitarnego GROM-u pożegnali Bartka Kankowskiego, wybitnego skoczka spadochronowego, który zginął kilka dni temu w szwajcarskich Alpach. Miał 38 lat.

Niektórzy po odejściu do cywila znajdują sobie spokojniejsze pasje a niektórzy szukają wciąż nowych wyzwań i wrażeń, płacąc za to własnym zdrowiem i życiem.

S!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Historia JWK w pigułce😉

S!

• Super 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Maras hahah ;d trochę jednak wsadzili w nie elektronyky w ciągu 50 lat użytkowania ;d

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Współczuje specjalsom, pierwsze na świecie wojska specjalne latające na cywilnych maszynach, chciałbym żeby ktoś kiedyś poszedł za to do więzienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spoko, jak koszty ich dostosowania do misji specjalnych wybebeszą budżet monu, to wtedy więcej żadnych nie zamówią i problem się skończy.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cywilnych maszynach ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak S70i jest produktem dedykowanym dla rynku cywilnego. Wszelkiego rodzaju ratownictwo i obrona cywilna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Fistach, @Krystian - fajne ma te wyrzutnie pestycydów na szkodniki :) Taka miła cywilna rolnicza maszyna...

Spoiler

Zdjęcie z oficjalnej stronki lockheed martin

ARMED-KIT.jpg.pc-adaptive.1920.medium.jp

A tak na poważnie, trzeba być ostrożnym bo wokół S70i wyrosło wiele nieprawdziwych informacji. Francuskie lobby było swego czasu bardzo silne. Na przykład mit o słabszych silnikach S70i, a z mojego research'u wynika, że to nie jest prawda, a szukałem w wielu źródłach. 

Tylko dodam, że znajomy który obecnie kształci się na pilota śmigłowca w WP bardzo, ale to bardzo się ucieszył na tego newsa. My chyba powinniśmy się kierować podejściem, że lepszy każdy 'normalny' nowy śmigłowiec niż 30-40 letnie Miśki.

Edytowane przez Brick

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Black Hawk jest jeden, a S-70i w żadnym stopniu nie jest cywilną wersją śmigłowca" – jak tłumaczył Radosław Groński, konstruktor prowadzący projekt BLACK HAWK S-70i w PZL Mielec, w wywiadzie dla portalu Defence24.pl

Nie, S-70i to nie jest wersja na rynek cywilny. Nie mam pojęcia dlaczego wszyscy tak myślą. Zawsze możecie porównać parametry tech, które sa ogólnodostępne.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skąd macie informacje że wersja S70i jest produkowana dla rynku cywilnego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodając do cytatu canadiana.

Cytat

Śmigłowce Black Hawk są certyfikowane zgodnie z normami i przepisami wojskowymi US Army. Dodatkowo należy dodać, że wszystkie śmigłowce Black Hawk zostały objęte kontrolą eksportu, tak zwanym ITAR Control. ITAR (International Traffic in Arms Regulations) dotyczy wyłącznie sprzętu wojskowego, typowego do zastosowań militarnych. Dowodzi to jednoznacznie, że S-70i w żadnym stopniu nie jest wersją cywilną śmigłowca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@canadian +1 

https://www.lockheedmartin.com/content/dam/lockheed-martin/rms/documents/black-hawk/sikorsky-UH60M-brochure.pdf
https://www.lockheedmartin.com/content/dam/lockheed-martin/rms/documents/black-hawk/sikorsky-S70i-brochure.pdf

@Matt - to są właśnie, według mnie, te mity i legendy o S70i które powstały podczas poprzedniego przetargu. Część wymyślili sami ludzie, ale myślę, że tu sytuacje podsycał również francuski dział PR. "Informacja najpotężniejszą bronią XXI wieku".

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Brick, @Matt, @canadian

W takim wypadku przepraszam i cofam moją wypowiedź. Przepisałem to z jakiegoś artykuliku którego prawdziwości nie sprawdziłem.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi