Skocz do zawartości
Loki

Zawieszanie się komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Ostatnimi czasy coś dziwnego zaczęło dziać się z moim kompem. A konkretnie od momentu (przymusowej) przesiadki na Win 8.1. Mianowicie w losowych momentach komputer odmawia posłuszeństwa. Objawia się to zawieszeniem zarówno dźwięku jak i obrazu. Monitor wyświetla ostatnią klatkę, natomiast co do dźwięku to przez pare sekund odtwarzany jest ostatni dźwięk, po czym ten znika. Do komputera nie da się przemówić inaczej niż przez 'fizyczny' restart.

Sytuacja występuje w momencie grania w dowolną grę, a czasami nawet podczas przeglądania internetu. Nie zauważyłem żadnego konkretnego wzorca: komputer potrafi się zawiesić zarówno zaraz przy włączaniu gry jak i po paru godzinach gry (raz zostawiłem mmo odpalone na całą noc i cały dzień i nic), ale średnio dłużej jak godzinę-dwie nie pogram w spokoju.

Pierwsze co mi przyszło do głowy to wadliwa instalacja systemu. Niestety trop raczej fałszywy, bo po przeinstalowaniu, zaktualizowaniu i poinstalowaniu sterowników zawiesił się po 5 minutach gry. Próbowałem sterowników dostarczonych z kompem, najnowszych z neta i w obu przypadkach bez zmian. Bios też zakualizowałem, ale i to nic nie dało. Przekopując fora najczęściej trafiałem na odpowiedź 'bo to w8.1' i tyle.

Memtest puszczony z pendrive'a na całą noc i ranek po 5 przebiegach nic nie wykazał.

Komputer ma trochę ponad rok. Wcześniej działał cały czas na W7 i nie było z nim najmniejszych problemów. Jest regularnie czyszczony z kurzu, sprawdzałem nawet temperatury speedfanem, ale pozostają w normie (zresztą inaczej by sie przy przegrzaniu zachowywał).

Przeglądałem rejestr zdarzeń, ale nic ciekawego w nim nie znalazłem. Nic bezpośrednio przed zawieszeniem się nie dzieje.

Jedyna rzecz która zminiła się wraz ze zmianą systemu do dokupienie drugiego dysku twardego.

Czy ktoś jest mi wstanie powiedzieć co może być przyczyną? Nie wiem w sumie jakie jeszcze info powinienem dostarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może coś z zasilaczem się kaszani (ma duży zapas mocy)? Prawdę mówiąc to takie dziwne przypadki się baaaardzoo ciężko rozwiązuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałeś odłączyć ten dysk nowy ? Sprawdź jak będzie śmigało bez niego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://www.arest.pl/produkt/33796/CORSAIR-CX750M-750-W-modularny-80

może nie jestem specem, ale wydaje mi się że wystarczy, aż takiego potwora nie mam.

Prawdę mówiąc to takie dziwne przypadki się baaaardzoo ciężko rozwiązuje.

No właśnie to odczuwam. Chwilowo nie mogę wrócić na w7, a to mogłoby odpowiedzieć na pytanie czy to wina w8 czy nie

@[m=tox]

Problem w tym, że właśnie na nowym dysku mam system ;/ A chwilowo chce jeszcze szukać opcji nie wymagających ponownej reinstalacji, bo nie mam siły znowu tego robić

Edytowane przez Loki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(zresztą inaczej by sie przy przegrzaniu zachowywał)

Guzik prawda  ^_^  Ja miałem bardzo podobne problemy z moją starą kartą graficzną Radeon 6850HD.Przesadziłem z podkręcaniem i wystarczyło obniżyć o te kilka MHz na rdzeniu.

Może coś z zasilaczem się kaszani (ma duży zapas mocy)? Prawdę mówiąc to takie dziwne przypadki się baaaardzoo ciężko rozwiązuje.

Zależy kto jakie ma podejście i czy uda nam się szybko winowajcę znaleść  ;)

A chwilowo chce jeszcze szukać opcji nie wymagających ponownej reinstalacji

No to jedziemy :P

Jeśli strzelasz że to zasilacz to obciąż procka prime95 i grafikę jakimś benchmarkiem powinien zasilacz się spocić.

Po jakiś 30 minutach screen z hwmonitora mógłbyś zrobić bo Speedfan tak średnio podchodzi :)

Specyfikację całego sprzętu podaj może trafi się użytkownik który miał jakieś problemy z takimi podzespołami jak Ty.

Rzuć okiem na kondensatory na płycie.

Widziałem kiedyś taki sam problem na forum elektrody chyba coś nie stykało na złączu 20/24 pin 

Masz możliwość pomiaru napięć miernikiem ?

Błądzę dziś w chmurach ten tekst chyba z 10 razy edytowałem  ;)

Edytowane przez Finarfin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

[m=Loki] miałem identyczny problem na starym pececie - karta graficzna była poluzowana i przy wstrząsie biurka skutek był identyczny jak u Ciebie - ostatnia klatka i zapętlony dźwięk..

Sprawdź bebechy, czy coś nie jest poluzowane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A chwilowo chce jeszcze szukać opcji nie wymagających ponownej reinstalacji, bo nie mam siły znowu tego robić

Loki, zaiwestuj w ten program http://www.dobreprogramy.pl/Acronis-True-Image,Program,Windows,12973.html

Ja jestem z natury leniwy, więc  był dla mnie wybawieniem.

Daj spis podzespołów w Twoim kompie. S!

Edytowane przez Duku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Guzik prawda  ^_^  Ja miałem bardzo podobne problemy z moją starą kartą graficzną Radeon 6850HD.Przesadziłem z podkręcaniem i wystarczyło obniżyć o te kilka MHz na rdzeniu.

Dotąd przy wszystkich problemach z przegrzewaniem się jakie widziałem komputer się po prostu wyłączał (opcjonalnie dając najpierw sygnał dźwiękowy, jeśli taki był ustawiony). Poza tym potrafi zawiesić się przy wczytywaniu gry, ba przy korzystaniu z przeglądarki z takimi samymi objawami. Więc swój guzik możesz zabrać, a nuż Ci sie przyda, jak Ci jakiś odpadnie.

Jeśli strzelasz że to zasilacz to obciąż procka prime95 i grafikę jakimś benchmarkiem powinien zasilacz się spocić.

Po jakiś 30 minutach screen z hwmonitora mógłbyś zrobić bo Speedfan tak średnio podchodzi :)

Wręcz przeciwnie, wykluczałbym zasilacz. Ale dla spokoju ducha zrobię i to, nie zaszkodzi, potem wrzucę co wyszło.

Specyfikację całego sprzętu podaj może trafi się użytkownik który miał jakieś problemy z takimi podzespołami jak Ty.

Płyta:

http://www.arest.pl/produkt/29136/ASROCK-970-Pro3-ATX-AMD-970-4x-DDR3-2x-PCI-E-16x-RAID-S-AM3

VGA:

http://www.arest.pl/produkt/31388/PCIex-GIGABYTE-HD-7850-1024-MB-DDR5-256-bit-DVI-HDMI-D-PORT-GV-R785OC-1GD

Procesor:

http://www.arest.pl/produkt/32335/AMD-X8-FX-8320-3-50-GHz-Turbo-4-00-GHz-BOX-AM3

RAM:

http://www.arest.pl/produkt/30737/DDR3-KINGSTON-8-GB-1866-2x-4-GB-CL9-HyperX-XMP-Predator

Zasilacz:

http://www.arest.pl/produkt/33796/CORSAIR-CX750M-750-W-modularny-80

Dyski:

http://www.arest.pl/produkt/30343/WD-1-TB-64-MB-7200-obr-min-3-5-SATA3-WD10EZEX

http://www.arest.pl/produkt/Dyski-twarde/4,14,,st2000,0,0,0,,/26874/SEAGATE-2-TB-64-MB-7200-obr-3-5-SATA3-ST2000DM001/

Rzuć okiem na kondensatory na płycie.

Ztego co rozumiem powinienem szukać wybrzuszeń/opuchnięć. No na szczęście/niestety wszystkie wyglądają tak samo jak równe walce z płaską podstawą. Przynajmniej na moje oko.

Widziałem kiedyś taki sam problem na forum elektrody chyba coś nie stykało na złączu 20/24 pin 

Hmm nie bardzo wiem co mógłbym tu zrobić, chyba że podasz linka do tematu

Masz możliwość pomiaru napięć miernikiem ?

Nie wiem czy uda mi się znaleźć u kogoś, ale nawet jeśli to trochę się boję coby jakiegoś zwarcia nie zrobić. Jeśli chodzi o elektronikę to moje zdolności są na bardzo niskim poziomie. Wolę w ostateczności wydać te kilkadziesiąt złotych i dać go do sprawdzenia w serwisie (tam gdzie go kupowałem, z tego co wiem są zniżki na serwis sprzętu u nich kupionego). Ale to raczej opcja na później, jak wyeliminuję inne możliwości.

@[m=tomeek]

Zwykły HDD, drugi na liście

@[m=duku]

Cóż, jednak moje lenistwo jest mniejsze niż cena, ale dzięki za link, zachowam go

@[m=jules]

sprawdziłem, była przykręcona porządnie na 2 śruby. Ale na wrazie czego ją wyjąłem, przedmuchałem i wsadziłem jeszcze raz, upewniając się że zrobiłem to porządnie. resztę też przepatrzyłem. zaraz spróbuję coś odpalić

Edytowane przez Loki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dotąd przy wszystkich problemach z przegrzewaniem się jakie widziałem komputer się po prostu wyłączał (opcjonalnie dając najpierw sygnał dźwiękowy, jeśli taki był ustawiony). Poza tym potrafi zawiesić się przy wczytywaniu gry, ba przy korzystaniu z przeglądarki z takimi samymi objawami. Więc swój guzik możesz zabrać, a nuż Ci sie przyda, jak Ci jakiś odpadnie.

Nie zawsze tak jest.Kiedyś spaliłem procka, gdyż nieumiejętnie wsadziłem chłodzenie(Prawdopodobnie jeden zaczep od intelowskiego chłodzenia się nie zatrzasnął)

A płyta była taka fajna i nie raczyła się wyłączyć.

Hmm nie bardzo wiem co mógłbym tu zrobić, chyba że podasz linka do tematu

Zwyczajnie docisnąć kabelki przynajmniej tak wynikało z tamtego tematu  ;)

Miałem kiedyś styczność z Twoją płytą główna i prawdę mówiąc jej chłodzenie chipsetu zostawia wiele do życzenia (problem Tkwi w jakiejś gumie która łączy chipset z radiatorem i średnio przeprowadza ciepło)

Podczas testów obciążenia mógłbyś zobaczyć czy to cudeńko się nie przegrzewa.

Prawdę mówiąc z takim prądożernym misiem jak ten FX to wszystko może się grzać :) własny kaloryfer w środku obudowy.

Nie wiem czy uda mi się znaleźć u kogoś, ale nawet jeśli to trochę się boję coby jakiegoś zwarcia nie zrobić. Jeśli chodzi o elektronikę to moje zdolności są na bardzo niskim poziomie. Wolę w ostateczności wydać te kilkadziesiąt złotych i dać go do sprawdzenia w serwisie (tam gdzie go kupowałem, z tego co wiem są zniżki na serwis sprzętu u nich kupionego). Ale to raczej opcja na później, jak wyeliminuję inne możliwości.

Twoja wola.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spróbuj przeinstalować gry na drugi dysk (ten bez systemu), zdarzały mi się kiedyś podobne zwieszki gdy dysk był pod zbyt dużym obciążeniem. 

Spróbuj też ustawić w biosie taktowanie RAMu na wartość stałą, mniejszą bądź równą na wartość podaną przez producenta. (teraz masz prawdopodobnie auto).

Ed: sprawdź też podłączenia dysków w obudowie. Ew. zamień dysk portami może to pomoże. 

Edytowane przez Flacktub

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie do tego służy stary dysk - na nim są wszystkie gry. Co do taktowanie to spóbuję to wieczorem zrobić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Programów do robienia obrazów dysku to ja używam NortonGhosta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój dobry znajomy który zajmuje się serwisowaniem na co dzień bardzo odradzał mi dyski Seagata, szczególnie z serii Barracuda. Nie wiem o co z nimi dokładnie chodziło ale mówił że często trafiają one do serwisu z różnych przyczyn.

Skoro cyrki dzieją ci się od czasu zmiany dysku i systemu, a format nie pomaga ja bym stawiał na dysk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na starej karcie graf pomogło obniżenie taktowania polecam RivaTunner, w mig zniknęły wszelkie objawy.

Prawdopodobnie mogła kiedyś po du...dostać i się przegrzała - nie zaszkodzi sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na starej karcie graf pomogło obniżenie taktowania polecam RivaTunner, w mig zniknęły wszelkie objawy.

Miałem taki sam problem który jest opisany wyżej  :P

Mój dobry znajomy który zajmuje się serwisowaniem na co dzień bardzo odradzał mi dyski Seagata, szczególnie z serii Barracuda. Nie wiem o co z nimi dokładnie chodziło ale mówił że często trafiają one do serwisu z różnych przyczyn.

Nigdy nie uświadczyłem problemów z tymi dyskami.WD mnie zawiodło kilka razy, a Seagata nigdy.

Spróbuj przeinstalować gry na drugi dysk (ten bez systemu), zdarzały mi się kiedyś podobne zwieszki gdy dysk był pod zbyt dużym obciążeniem. 

Chyba w starych dyskach 5200rpm i 6 mb cachu  :P

Skoro cyrki dzieją ci się od czasu zmiany dysku i systemu, a format nie pomaga ja bym stawiał na dysk.

Zawsze może coś innego szwankować, ja bym stawiał na dysk w ostateczności.

Ja będę uparty i dalej stawiam na przegrzewanie się jakiegoś podzespołu.

Edytowane przez Finarfin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie o przegrzaniu pisałem <_<

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie o przegrzaniu pisałem

Ależ ja nie zaprzeczyłem Twojej teorii :)

Odpowiadałem na inne przypuszczenia typu:awaria dysku  :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś miałem notoryczne niebieskie ekrany śmierci z powodu podłączenia komputera do starej instalacji elektrycznej, w której napięcie potrafiło czasami zwariować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie znam się zbytnio ale sprawdź czy podczas czyszczenia nie poluzował się ram.

U mnie właśnie przez to różne cyrki się działy wystarczyło przepiąć w inny slot pamięć.

Edytowane przez AdinS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajknie się czyta :)

[m=Loki] Jeśli problemy masz tak jak piszesz po przesiadce na Win 8.1 zakładam, konflikt jakiegoś sterownika lub procesu. 

Czy wcześniej wszystko było OK?

Spróbuj testowo kilku rzeczy:

1. Zdowngrade-uj wersję sterownika karty graficznej o 1-2 wydania wstecz (jeśli masz najnowsze), jeśli masz stare analogicznie zainstaluj najnowsze.

2. Wszelkie testy wykonujesz na NIEPODKRĘCONYCH elementach PC-ta (CPU, pamięci, grafika) wszystko na @default.

3. Odłącz wszystko co zbędne podczas testów-gry (zostaw tylko dysk z problematyczną grą), włącznie z dodatkowymi kartami rozszerzeń.

4. Aby uzyskać potwierdzenie/wykluczenie odpal Prime95 w trybie hardcore. Jeśli po 3-4h pracy w pętli nic się nie wydarzy możesz wykluczyć problemy sprzętowe a skupić się na software.

5. Nie sugeruj się pełnym wsparciem systemu w sterowniki do płyty głównej - wgraj wszystko co przewidział producent dla systemu Win8.

6. Zapomniałem o jednej ważnej rzeczy - dysk WD .. sprawdź/poszukaj w sieci czy Twój model również ma aktywowany faktycznie parametr parkowania głowic, który powoduje szybkie uszkodzenie dysku (można wyłączyć spec softem).

Edytowane przez Tomy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@[m=adins]

sprawdzając kondensatory przeczyściłem też ram wypinając go, jednak dalej to samo ;/

@[m=tomy]

Na W7 wszystko śmigało jak należy, w ciągu tego roku miałem po prostu 2-3 losowe BSODy, ale to Windows więc nic strasznego

• Próbowałem sterowników starszych, najnowszych i beta
  • Nie bawiłem się w podkręcanie
  • Do kompa podpięte mam: mysz, klawiatura, wewnętrzną kartę wifi, dysk z systemem, dysk z grami (każda gra jest problematyczna). Jedyne co mógłbym odpiąć to ta karta wifi, bo do gry single nie jest potrzebna
  • Testy postaram się zrobić dzisiaj
  • Starałem się powgrywać wszystkie sterowniki które znalazłem u nich na stronie - łącznie z nowym biosem
  • Sprawdzę
Edytowane przez Loki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@loki miałem to samo swego czasu ale ostatnio jakoś poprostu przestało..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zatem [m=Loki] poczciwy Prime95 i godzinne testy "Torture" dla najmocniejszego obciążenia.

Nie zaszkodzi sprawdzić też pamięci MemTestem (kolejny dłuższy proces) aby wykluczyć problemy sprzętowe.

Reszta to wróżenie z fusów albo szklanej kuli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...