Skocz do zawartości
Cender

Losowość

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry,

Chciałbym poradzić się Was w kwestii losowości. Jako, że wiele technicznych rzeczy jest mi obce, w tym variable globalne i lokalne, mam pytanie: Jak zrobić, aby już na początku misji pewne założenia odpalałyby się bądź nie. Nie jest to pewnie jakieś mocno skomplikowane, sam próbowałem to zrobić ale obawiam się, że z niewiedzy mogę coś po prostu spieprzyć.

Powiedzmy, że chcę, aby jakieś zdarzenie (trigger) odpalał się w 2 na 3 przypadków. Najprościej chyba zrobić trigger odpalany po kilku sekundach - powiedzmy, że po 5 - z inicjalizacją "a = random 2". Wówczas zmienna a mogłaby przyjmować wartości 0, 1 lub 2. Dalej nic trudnego, w warunku zadziałania innego triggera (tego, dla którego chcemy wprowadzić pewną losowość) w warunku wpisać "time > 20 and a < 2". Czy to zadziała tak jak powinno? Czy może każdemu graczowi przypisze inną wartość "a" i zrobi się kocioł?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Random real (floating point) value from 0 (inclusive) to x (not inclusive).

Oznacza to, że w przypadku

a = random 2
a może przyjąć wartości od 0 do 1.9999... (w zależności od dokładności zmiennej, dokładnie nie powiem)

idąc za opisem z biki

x=floor(random 3)
przyjmie wartości 0,1 lub 2 z równym prawdopodobieństwem

Możesz dodać od razu w warunku triggera

this && (floor(random 3)) < 2
Co do samej zasady działania - powinno zadziałać. Sprawdź jeszcze w edytorze, po prostu w on activation dając hinta Edytowane przez Loki
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Random jest wartością lokalną dla każdego klienta. Wiec musisz na odpalać taki skrypt/trigger tylko i wyłącznie po stronie serwera, bo inaczej każdy klient wyśle inny wynik!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi