Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1. Dla fanów puszek i nie tylko, polecam świetną serię artykułów "Twardy pancerz, czyli czy czołg zawsze wybucha po trafieniu?"
http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/lista/cat,3,pole-bitwy

 

Co się dzieje z czołgiem po trafieniu? Oczywiście wybucha w spektakularnej eksplozji pełnej ognia, latających elementów pancerza i wieży „usiłującej osiągnąć stratosferę”. Taki obraz wytworzył się w głowach współczesnej młodzieży wychowanej na kolejnych generacjach gier komputerowych, w których do zniszczenia wirtualnego pojazdu wystarczą z reguły jedno-dwa trafienia. Engine gry przelicza punkty pancerza, punkty broni przeciwpancernej i mamy spektakularny efekt w postaci bardzo ładnej grafiki przedstawiającej palące się pojazdy. Dodatkowo mass media oraz większość artykułów o pojazdach pancernych, merytorycznie nie najlepszych, prezentuje zdjęcia dziesiątków wypalonych pojazdów jako ilustracje dobrą w zasadzie do każdego tekstu nawiązującego tematem do współczesnych czołgów. Co gorsza, następuje replikacja bezrefleksyjnie przyjmowanych mitów. Jak choćby o rzekomo większej łatwopalności czołgów rodziny T-64/80, w porównaniu do T-72, mająca mieć przyczynę w innym rodzaju karuzelowego automatu ładowania. Doprawdy?

 

2. Oraz ciekawy materiał o współczesnym wykorzystaniu LPOT w bitwie o Grozny 1999-2000

 

http://obronanarodowa.pl/artykuly/display/bitwa-o-grozny-1999---2000-jako-wspolczesny-przyklad-wykorzystania-pododdzialow-lekkiej-piechoty-w-terenie-zurbanizowanym/

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe wnioski.

Jak widać armia rosyjska wyciągnęła wnioski z walk o Grozny w okresie 1994/1995 i całkowicie inaczej prowadziła działania szturmowe, praktycznie nie ponosząc większych strat w broni pancernej i transporterach opancerzonych. Dużym znaczeniem dla nacierających pododdziałów było zdecentralizowane wsparcie artyleryjskie i lotnicze.

 

w 2003 roku ONZ uznała Grozny za najbardziej zniszczone miasto na całej kuli ziemskiej

W Polsce mamy około 17 miast gdzie jest powyżej 200tys. mieszkańców.

Czy ten pan proponuję nam anihilacje 17 miast ? ,jeżeli tak może jednak warto z przyszłym wrogiem walczyć poza miastami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym panom od "Obrony Narodowej" chyba  "zabawa we wojo" trochę namieszała. Bawią się w takie oderwane od realiów ćwiczenia:  http://obronanarodowa.pl/news/display/474/ i potem wydaje im się, że będą zwalczać czołgi rosyjskie na ulicach naszych miast. Dostali jednorazowo "wypasiony" sprzęt od firm, które maja darmową reklamę. Wymyślili sobie scenariusz ćwiczeń, gdzie mogą rozgromić "wroga" którego udają inni, nie bardzo orientujący się w temacie koledzy. Ważne, że jest "sukces". Widziałem podobne ćwiczenia w Czechach, ale tam za "przeciwnika" robili prawdziwi żołnierze WS. Żadnej ściemy, obie strony używały tego co maja na wyposażeniu. Jeden z ochotników podsumował tak:"Jak zobaczę sabotażystów, to łapie za telefon i wzywam wojsko. Za karabinek tylko w ostateczności".  Wnioski niech każdy sam wyciągnie. Są grupy w Polsce, które bardzo poważnie podchodzą do tego zagadnienia ale nie ogłaszają się w mediach, ani nie robią sobie fotek z politykami. S!

PS. Mało kto w naszym kraju zdaje sobie sprawę jak wielkie zmiany zaszły w dziedzinie taktyki i wyposażenia u naszych potencjalnych wschodnich przeciwników.

PS.2 I ciągle nie mamy nawet szczątkowego ogólnokrajowego programu na wypadek ataku terrorystycznego na terenie Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

430 osób – 390 działało w ramach batalionu OT (ćwiczącego), natomiast około 40 działało w plutonie OPFOR.

Jeśli ktoś będzie chciał rozpocząć dywersję użyje do tego sił specjalnych. O ile dobrze pamiętam to wschodni niedźwiedź posiada oddziały Specnazu w sile kilku brygad oraz kilku pułków. W zasadzie samymi siłami specjalnymi są w stanie zaatakować inne państwo.

A i żeby nie było, że specnaz dalej biega w szmacianych butkach etc. to tutaj foteczka ;) Akurat to jest Specnaz FSB Alfa, czyli taka bardziej kontr-terrorystyczna

 

11025641_565644970241190_267020149215470

 

A tak Specnaz SSO, czyli taki jakby odpowiednik WS RP.

996185_267802453358778_801500418_n.jpg?o

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pistolet na kablu?

 

Wysłane z mojego Moto G 2014 przy użyciu Tapatalka

Żeby nie zgubił przy silnej wymianie ognia. Tak sądzę.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żeby potem tak nie wyglądało :v

 

0:07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy niszczyciel rakietowy nowej generacji USS Zumwalt (DDG-1000), wychodzi w morze w celu przetestowania systemów pokładowych
"USS Zumwalt (DDG-1000) jest pierwszym z 32 pierwotnie zaplanowanych niszczycieli rakietowych nowej generacji (zmniejszono zamówienie tylko do trzech, z powodu wielu napotkanych trudności technologicznych, a co za tym idzie wzrostu ceny jednostkowej okrętów, oszacowanej na 4,4 mld USD – przyp. red.), zaprojektowanych z myślą o cechach trudnowykrywalności (stealth) dla radarów (minimalny przekrój radarowy Radar Cross Section; RCS), budowanych w stoczniach wojennych General Dynamics Bath Iron Works oraz Ingalls Shipbuilding w Pascagoula, Mississippi. Dzięki niecodziennej architekturze nadbudówki, nowe okręty będą także posiadać minimalne sygnatury akustyczne i magnetyczne oraz w podczerwieni. W 2016 roku wejść do służby ma drugi okręt tego typu, USS Michael Monsoor (DDG-1001).

Duża część kadłuba została zbudowana w technologii kompozytowej, a jego łączna długość 183 metrów zapewni tym okrętom tytuł największych niszczycieli w historii US Navy. Szerokość jednostki wynosi 24,1 metra, zanurzenie 8,4 metra, a wyporność całkowita 14.564 tony. Zespół napędowy o łącznej mocy 78 MW, składa się z dwóch turbin gazowych Rolls-Royce MT-30 i pomocniczych silników Diesla, co zapewnia okrętowi prędkość maksymalną wynoszącą 30 węzłów. Załoga składa się ze 142 oficerów i marynarzy.

Jeśli chodzi o uzbrojenie oraz wyposażenie elektroniczne i lotnicze pierwszego niszczyciela, to wszystko zostało opisane na poniższej grafice. Wyjątkiem są plany wobec trzeciej jednostki USS Lyndon B. Johnson (DDG-1002), na której US Navy planuje testy działa elektromagnetycznego dużego kalibru General Atomic Blitzer Railgun, nowego rodzaju uzbrojenia okrętowego nad którego badaniami skupiają się także Japończycy." /http://www.nowastrategia.org.pl

 

zumwalt4-60d39d948198b76f9bffee0,630,0,0
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak z gwiezdnych wojen :) Jak widzę tyle tej elektroniki w marynarce to zastanawiam się ile tam jeszcze zalezy od człowieka a ile od technologii. A nasze Polish Navy takie słabe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Końcówka powoduje małe zdziwienie, zwłaszcza jak obejrzymy całość.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beweissicherungs- und Festnahmeeinheit plus czyli nowa jednostka antyterrorystyczna niemieckiej policji

"W dniu 16 grudnia br. minister spraw wewnętrznych Niemiec, Thomas de Maizière ujawnił istnienie nowej jednostki antyterrorystycznej Bundespolizei, nazwanej BFE+, która została powołana do życia latem tego roku.

BFE+ (niem. Beweissicherungs- und Festnahmeeinheit plus; pol. dosł. Jednostka do aresztowań plus) została powołana latem br. jako rozwinięcie, powstałej w 1987 roku BFE i uzupełnienie GSG 9 (Zespół nr 9 Federalnej Straży Granicznej) z powodu wzrostu zagrożenia terrorystycznego w Europie (prace nad jej sformowaniem ruszyły po zamachu w siedzibie tygodnika Charlie Hebdo w Paryżu w dniu 7 stycznia br. – przyp. red.), jednakże jej istnienie ujawniono dopiero teraz.

Docelowo ma składać się z 250 oficerów Bundespolizei, z których 50 pierwszych zostało już skierowanych do służby w pierwszej drużynie nowej jednostki w koszarach Blumberg koło Berlina. Kolejne drużyny będą rozmieszczone w całych Niemczech, w lokalizacjach, gdzie jest dostęp do policyjnych śmigłowców (bierze się pod uwagę następujące miejscowości: Sankt Augustin, Hünfeld, Bayreuth i Uelzen – przyp. red.).

Jeśli chodzi o wyposażenie osobiste oficerów BFE+, to otrzymali oni długą broń wojskową, tj. karabinki automatyczne Heckler und Koch HK G36 na nabój 5,56×45 mm oraz pół-automatyczne pistolety HK P30, zasilane nabojami 9×19mm Parabellum oraz .40 S&W. Policjanci mają także do dyspozycji więcej pojazdów opancerzonych, niż ich koledzy z BFE, ze względu na zagrożenie samobójczych zamachów z użyciem ładunków wybuchowym, np. pasów szahida." /www.nowastrategia.org.pl

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ross Kemp - Maritime Sniper Team

 

Czyli trochę o strzelaniu ze śmigłowca. S!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Podobno z zatrzymania "El Chapo"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie naprawdę mają specyficzny sposób zatrzymywania zbirów :D

 

FSB i jakaś jednostka MVD.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest niedaleko granicy z Gruzją. Tam już dawno się nauczyli, że czasem tak trzeba załatwiać sprawy. Pamiętasz jak u nas dwu gości zmasakrowało w Magdalence chłopaków z policyjnej AT? S!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, niedawno właśnie skończyłem książkę: "Skorpion z wydziału terroru" i akcja jest dokładnie opisana, łącznie z tym ile naboi wystrzelali, jak wyglądało śledzenie ich, relacja z miejsca zdarzenia itd. Ciekawostką jest, że prawdopodobnie w KSP mieli kreta, który powiadomił Cieślaka przy próbie wcześniejszego zatrzymania gdy uciekał z Mińska Mazowieckiego, że go chcą zawinać. W nocy w czasie akcji w Magdalence, jego koledzy razem z jego matką stali na stacji benzynowej i albo kombinowali żeby go odbić albo, że sam do nich ucieknie z okrążenia, wiec prawdopodobnie wiedzieli wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie naprawdę mają specyficzny sposób zatrzymywania zbirów :D

 

FSB i jakaś jednostka MVD.

 

 

 

1:04

 

Nie wiem co ma ale kocham <3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosyjski granatnik GM-94 kal. 43 mm. S!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...