INSTRUKCJA UŻYCIA KOMPLETU MICRODAGR + VECTOR 21 JAKO WYSUNIĘTY OBSERWATOR OGNIA
I
PRZYGOTOWANIE SPRZĘTU
Przed rozpoczęciem działań jako wysunięty obserwator wskazane jest odpowiednie ustawienie sprzętu tak, aby móc wykorzystać jego pełny potencjał i ograniczyć konieczność konwertowania stopni na milsy.
Przygotowanie sprzętu składa się z:
-
Przestawienie Vectora 21 na milsy,
-
Przestawienie MicroDAGRa na milsy,
-
Podłączenie Vectora 21 do MicroDAGRa.
1. Przestawianie Vectora na milsy
Aby przestawić Vectora 21 na tryb pokazywania milsów jako miarę kąta należy najpierw 5-krotnie wcisnąć przycisk TAB na Vectorze (domyślnie używany do zbierania azymutu). Po szybkich kliknięciach powinien pojawić się napis "unit sett" informujący o otwarciu menu wyboru jednostek miary:
Po około dwóch sekundach pojawą się dwa napisy informujące o aktualnie wybranych jednostkach – po lewej dla azymutu (domyślnie stopnie) i po prawej dla odległości (domyślnie metry).
Pomiędzy opcjami przeskakujemy wciskając przycisk R na Vectorze (domyślnie używany do zbierania odległości). Aby przejść do trybu milsy + metry wystarczy jedno wciśnięcie:
Aby zapisać wybór ponownie pięciokrotnie szybko wciskamy TAB, o poprawnym zapisaniu ustawień poinformuje nas napis "Stor":
2. Przestawienie MicroDAGRa na milsy
Aby móc dokonać jakikolwiek zmian w naszym MicroDAGRze musimy go najpierw otworzyć. Dokonuje się tego przez menu ACE'a lub dwókrotnie wciskając przycisk HOME na klawiaturze.
Następnie przechodzimy do menu zaawansowanych funkcji poprzez naciśnięcie na ikonę składającą się z czterech różnej długości kresek w lewym górnym rogu ekranu.
Po otwarciu menu klikamy w "ustawienia".
W ustawieniach klikamy na napis "Stopnie" – powinien się on automatycznie zmienić na "Tysięczne", jest to jednoznaczne z przestawieniem MicroDAGRa na milsy.
3. Podłączenie Vectora 21 do MicroDAGRa
Aby podłączyć dalmierz Vector 21 do MicroDAGRa i móc korzystać z pełnej funkcjonalności obu należy wejść w menu funkcji zaawansowanych w MicroDAGRze (cztery kreski w lewym górnym rogu), a następnie wcisnąć opcję "Podłącz do".
Udane podłączenie Vectora zostanie przedstawione pojawieniem się ikony wiązki laserowej w górnej części ekranu:
II
UŻYCIE SPRZĘTU
W roli wysuniętych obserwatorów interesują nas tak naprawdę 2 rodzaje pomiarów. Są to:
-
Zebranie grida i informacji o celu do MicroDAGRa,
-
Pomiar opadu pocisku.
1. Zebranie grida Vectorem do MicroDAGRa
Aby za pomocą Vectora przenieść do MicroDAGRa informację o dokładnym, 10-cyfrowym gridzie wskazanego celu należy po udanym podłączeniu obu urządzeń przytrzymać jednocześnie przyciski TAB i R do momentu pojawienia się czerwonego prostokąta na środku ekranu, wycelować w interesujący nas punkt, a następnie jednocześnie puścić oba przyciski.
Poprawne zebranie zostanie potwierdzone wskazaniem kolejno azymutu i odległości do celu na wyświetlaczu Vectora 21.
Po zebraniu danych punktu i otwarciu domyślnego ekranu MicorDAGRa (lewy dolny róg wyświetlacza) powinny nam się pojawić następujące dane: azymut do celu (w tym przypadku 3289), dystans (1490 m), wysokość w metrach n.p.m (34 m), dziesięciocyfrowy grid (08796 12260).
2. Pomiar opadu pocisku
Pomiar opadu pocisku jest jedną z bardziej skomplikowanych czynności możliwych do dokonania przy pomocy dalmierza Vector 21, jednak możliwości oferowane przez efektywne zastosowanie tych danych są niezastąpione.
Cały proces zaczynamy dwókrotnym wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku TAB. Po poprawnym wykonaniu powinny nam się pokazać dwie wartości kątów – jedna to azymut, druga to odchylenie w osi pionowej od horyzontu.
Z tak ustawionymi przyrządami, ciągle przytrzymując przycisk TAB, najeżdżamy kropką na cel, w który próbujemy trafić. Następnie raz, krótko wciskamy przycisk R. Powinna nam się pojawić informcaja o pierwszym zapisanym punkcie:
Następnie bez przerwy przytrzymując przycisk TAB przenosimy widok na miejsce spadnięcia ostatniego pocisku:
I puszczamy przycisk TAB aby odczytać wartość poprawki:
UWAGA!!! Poprawki podawane są w języku angielskim – "L" oznacza LEFT (lewo), "R" oznacza RIGHT (prawo), "A" oznacza ADD (dodaj) i "d" oznacza DROP (upuść).
ZAPAMIĘTAJ ŻE LITERA "d" WYŚWIETLONA NA VECTORZE NIE OZNACZA KOMUNIKATU "DODAJ"!!!
-
1
-
3